О нама

ЈУ Народна библиотека „Војислав Лубарда“ Рогатица  основана је 2001. године а са радом је почела 2003. године. Библиотека у Рогатици је културно, информацијско и јавно мјесто које грађанима осигурава приступ знању, информацијама  и културним садржајима за потребе образовања, стручног и научног рада, информисања, дружења, културне надоградње и забавног садржаја. Од 2018. године библиотека носи назив нашег Завичајног писца Војислава Лубарде.

Фонд библиотеке на самом почетку рада био је око 5000 књига. Библиотека  је из године у годину расла, како са бројем наслова тако и са бројем читалаца. Данашњи књижни фонд је 36.468 књижних јединица и 798 читалаца. У библиотеци се поред редовних активности организују књижевне вечери, промоције књига, радионице за дјецу, изложбе.

У библиотеци има пет запослених радника и то:

  • 4 библиотекара са положеним стручним испитом и лиценцом за самостално креирање монографских публикација у програму RS
  • 1 књижничар са положеним стручним испитом

Библиотека је од 2019. године носилац престижног признања „Ђорђе Пејановић“ за најбољу библиотеку.

Одјељење за омладину и одрасле

Ово одјељење свој рад обавља на површини од 44,20 м2. Располаже књижним фондом од 25.662 књижних јединица. Oво одјељење представља основни фонд наше Библиотеке. Постојећи фонд може у потпуности да задовољи потребе читалачке публике у средини у којој живимо. Омјер књижног фонда је 70% домаћа и страна књижевност и 30% стручна литература.

Дјечије одјељење

Дјечије одјељење има површину од 59,20 м2. Књижни фонд овог одјељења је 4531 књижна јединица. У оквиру овог одјељења се налази читаоница са 30 мјеста. Фонд на овом одјељењу је у слободном приступу и то:

  • 10 % стручна књига (енциклопедије, рјечници, бонтони…)
  • 50 % књиге дјечијег жанра
  • 15 % литературе за омладину
  • 25 % за дјецу предшколског узраста

Запослени у Народној библиотеци „ Војислав Лубарда“ Рогатица у циљу популарисања читалаштва, обезбиједили су свим свим ученицима Основне школе и предшколског узраста бесплатну чланарину.

Одјељење на страном језику

Ово одјељење има површину од 44 м2. У оквиру овог одјељења налази се читаоница са 50 читаоничких мјеста. Број књижних јединица на овом одјељењу је 6550. Наша библиотека има најбоље одјељење на италијанском језику у Републици Српској. Осим књига на италијанском језику, овдје се могу наћи књиге на енглеском, француском, њемачком и руском језику.

Одјељење референсне збирке и легат Мирка Шаровића

Ово одјељење има површину од  18 м2. Легат има 1341 књижну јединицу и то (1151 моногрфска публикација и 190 серијских публикација) 72 књиге које спадају у стару књигу и 25  књига које спадају у ријетку књигу. Осим старе и ријетке књиге на овом одјељењу су смјештени рјечници, енциклопедије, лексикони, библиографије, годишњаци, каталози и приручници. Услуге Референсне збирке најчешће користе ученици и студенти за израду семинарских радова, реферата , матурских радова као и одрасли корисници за стручно усавршавање, истраживачки и научни рад. Овај фонд се користи у просторијама библиотеке.

Завичајна збирка

У завичајну збирку смо смјестили све оно што се својим садржајем односи на нашу географску, политичку, етничку, културну, историјску и економску цјелину. Овдје су сва дјела настала на нашем географском подручју, дјела аутора који су рођени , живјели на нашем простору или везани за овај крај на било који начин.

Број књижних јединица у Завичајној збирци је 385, 201 фотографија и 50 разгледница, 14 слика,  2 магистарска рада, 2 докторске дисертације, 63 билтена, 44 примјерка новина, 3 каталога изложби, 143 примјера службених материјала, око 20 етно експоната (преслица, вретено, чунак, чанак, плоска, пегла на жар, гусле, торбица…..) и 3691 новински чланак новинара Сретена Митровића.